5 Aralık 2013 Perşembe

Edinburgh 2

THY'nin bu yıl Edinburg seferlerini açmasıyla,  birleşik krallığa adım atmanın zamanı geldiğini anlamıştım.  Kasvetli, yağmurlu havaya kendimi hazırlamıştım ki  şansımıza  Edinburg bizi çok güzel bir hava ile karşıladı. 
Edinburg gezmesi dolaşması kolay bir şehir, havaalanından kalkan otobüsler ile şehir merkezine inmek 20 dakika civarında. Bizim tercihimiz merkezi  Old Town bölgesinde kalıp heryeri yürüyerek keşfetmekti ki sadece havaalanından gelirken arac kullandık.
Old Town 

Normalde yazılarımdan otellerden bahsetmiyorum ama otel seçimi tatilin en önemli noktasını oluşturuyor. Edinburg'da tavsiye edebileceğim çok hoş bir otel var. The Grassmarket hotel. 
Bina eski ama tüm içerisi yenilenmiş, odanın duvarının bir kısmı dandy komedi dergilerinin sayfaları ile süslenmiş, bir duvarda karatahta sudoku var, diğer bir duvarda ise magnetli şehir haritası  

Belli turistik yerler haritada işaretli, sabah kalkıp gezi planınızı bu harita üzerinde planlayabiliyorsunuz. İnsanı mutlu eden küçük detayları ile mutlu eden şirin bir otel. 


Keşfe ilk olarak, Edinburg Kalesinden başlayabilirsiniz. Edinburg Kalesi  ile kraliyet ailesinin İskoçya'daki sarayı olan  Holyrood Sarayı arasındaki  uzun yol ise Royal Mile. Royal Mile; High Street ve Conangate caddelerinden oluşuyor. Edinburg kalesinin önünde, High Street'in başlangıç noktasındaki  Viski Exprence  müzesi ise görülmesi gereken başka bir yer. Royal Mile, tarihi binalarla çevrili cafe, pud ve hediyelik dükkanlarla dolu. Marka dükkanlar ve restaurantlar için ise istimaket New Town- Princess Street.


Edinburg'da en sevdiğim şeylerden birisi!  Yerdeki işaretler . Kaybolmak yok, yönünü şaşırdığında hemen kaldırımdaki okları takip edeceksin. 
Royal Mile'ın güney ucundaki Holyrood Sarayı
İskoç tarihini anlatan The People's Story müzesi

Calton Hill
Princess street'in hemen başlangıcındaki  bu tepe , Edinburg manzarası seyretme isteyenler için güzel bir seçenek. 
Old Observatory House ,Calton Hill 

Princess Street'ten Old Town manzarası 

  
                                ve Edinburg'dan hareket zamanı
                                 
                                  Keep Calm and go to London :)

                                 

1 yorum:

PINKY FASHION dedi ki...

tarihi güzellikte yerler...

yılbaşı çekilişi bekliyorum, katılmak istersen beklerim ;)

http://pinkyfashionbeauty.blogspot.com/2013/12/sammy-dress-cekilis.html